Na czym czytać, na czym słuchać?

Najpopularniejszym urządzeniem, które jest w stanie bez najmniejszych problemów odczytać wyżej wymienione formaty to oczywiście komputer. Bez znaczenia czy dość stary i stacjonarny, czy najnowszy laptop.

Naturalnie nie zabierzemy w podróż komputera stacjonarnego, ale podróż z laptopem nie jest większym problemem. Jeśli zależy nam na większej mobilności, możemy zdecydować się na niewielkiego i bardzo lekkiego netbooka. Ekran o przekątnej około 10 cali z pewnością wystarczy do w miarę komfortowego czytania. Ponadto bateria w netbooku wytrzyma o wiele dłużej niż w tradycyjnym laptopie. Kolejną alternatywą są czytniki ebooków. Są to urządzenia, jak sama nazwa wskazuje, specjalne stworzone do obsługi elektronicznych książek. Nie są to tradycyjne komputery, raczej większe odtwarzacze multimedialne, gdyż nie mają tradycyjnego systemu, a mimo to zdolne są nie tylko do obsługi dokumentów tekstowych, ale także do wyświetlania zdjęć, odtwarzania muzyki jak i w niektórych przypadkach, do odtwarzania filmów.

Przechodząc z formatów tekstowych do dźwiękowych, wspomnijmy o proponowanych urządzeniach pozwalających odtwarzać audiobooki. Oprócz oczywistych komputerów, które z łatwością poradzą sobie z obsługą plików audio, audiobooki możemy słuchać podobnie jak muzyki na odtwarzaczach MP3. Są one dziś już bardzo popularne, a ich ceny są niezwykle atrakcyjne.

Można również audiobooków słuchać na odtwarzaczu wbudowanym w telefon komórkowy. Jest to dziś już niemal standardowa opcja. Należy jednak pamiętać, że niektóre audiobooki mogą zajmować nawet ponad 300 megabajtów pamięci, dlatego też wybierając odtwarzacz MP3, MP4, lub kartę pamięci do telefonu wybierzmy model o większej pojemności. Zawsze warto mieć kilka megabajtów w zapasie.

Każdy zapisany w formacie MP3 plik można odtworzyć w samochodzie wyposażonym w odtwarzacz płyt CD. Nawet jeśli nasz odtwarzacz nie posiada funkcji odtwarzania plików MP3, nie jest to powód do zmartwienia. Książka MP3 może zostać nagrana na płytę CD. Podczas nagrywania można wybrać opcję konwertowania pliku MP3 na plik audio, który będzie odtworzony w samochodowym odtwarzaczu. Zamiast stać w korku i słuchać bezustannych klaksonów, można posłuchać lektora, który odczyta nam ulubiony fragment książki.